קשיים במיניות - מרכז אורה גולן
EN

קשיים במיניות

 

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על ההתמודדות עם בעיות פוריות.

התמודדות עם בעיית פוריות אינה דבר קל ואני רוצה להביא דוגמה:

בועז בן 36 אב לילד בן 5, מנסה יחד עם זוגתו כבר ארבע שנים להיכנס להריון. אבל לא הצליחו. כשעשו בדיקות מצאו שהבעיה היא אצל בועז ושספירת הזרע שלו נמוכה. הדבר יצר מתחים בלתי נסבלים במשפחה. אשתו החלה להעיר ולעקוץ אותו דבר שמוסיף על התסכול שלו שממילא קיים. בועז מעיד על עצמו  אדם שמאד שמח בחלקו, תמיד מפרגן לאנשים, ועכשיו החל  לקנא באחרים. וזה ממש לא מתאים לו ולא הוא. יש לו אחיינים בוגרים יותר שכאשר היו קטנים נהג לשחק איתם ולשמור עליהם, היום הוא לא יכול להיות עם ילדים של אחרים, גם כשהוא מבקר את הוריו הוא שומע סיפורים על הנכדים דבר שקשה לו מאד.

בועז עשה את הטיפול לנטרול החסמים הרגשיים. הטיפול כמובן, לא יכול לשנות את הבעיה הפיזיולוגית, בה צריך לטפל מבחינה רפואית, אבל הטיפול  שינה את המיקוד וההתמודדות. קודם כל בועז  החליט  שיש  לו ילד אחד ושצריך להקדיש לו את תשומת הלב. הוא התחיל לבלות זמן איכות עם הילד. בנוסף הוא נכנס לפורומים באינטרנט וקיבל מידע. מול הרופא הוא דיבר בצורה עניינית, בדק אופציות אחרות. לא בטוח שהוא יבחר באופציות האחרות אבל כשהוא בחן אותן זה  איפשר לו לראות את הדברים אחרת.

איפה מתבטא הקושי של נשים וגברים שמתמודדים עם בעיות פוריות?

ביית פוריות מביאה עימה קושי רב; זוג שמתחתן ובשל לילד, זה הדבר הכי טבעי שהם ירצו. כשמתחילות בעיות הפוריות מתחיל לחץ מאוד גדול גם בתוך הזוגיות וגם בסביבה הקרובה. כולם יודעים כיוון שאם עובר איזשהו זמן סביר אחרי חתונה, מתחילות השאלות, ההערות, מתחילים להסתכל לאישה על הבטן. כולם יודעים, וההרגשה היא שלמרות שלא סיפרת דבר – כולם יודעים שיש לך בעיה. הזוג מתמקד רק בבעיה הזו;האישה מרגישה שהגוף שלה בגד בה, שהיא לא שווה, ושהיא לא בסדר, שהיא איבדה את התפקיד החשוב שלה בחיים כאימא. הגבר הרבה מרגיש שהגבריות שלו נפגמה. לגברים עוד יותר קשה לדבר על זה ולהודות שיש להם בעיה בספירת הזרע, אז הם יותר מסתגרים. האנונימיות והקושי לדבר על זה מאוד מכבידים רגשית על בני הזוג.

כיצד מתנהל הטיפול?

בטיפול מנטרלים חסמים רגשיים שקשורים להתמודדות עם כישלון, תחרות, הצלחה, התמודדות עם חוסר שליטה ותחרותיות. לפעמים אם צריך, אפשר לנטרל חסמים נוספים כדי לאפשר להתמודד עם הבעיה טוב יותר. הקושי בטיפולי פוריות הוא מאוד גדול וברור לכולם שהוא גדול. כולנו רוצים להיות בריאים ולתפקד, אך למה דווקא עם פוריות יש כזה קושי רב? ישנן מחלות שהן הרבה יותר קשות, שמסכנות חיים וגורמות לסבל רב, למשל סכרת, אבל היא יותר לגיטימית חברתית. טיפולי פוריות גורמים לבעיה והקושי הוא חברת – אין לגיטימציה חברתית. הטיפולים מהווים סבל פיסי כשלעצמו אבל הסבל הנפשי הרבה יותר גדול.. הייתה לי מטופלת  שאמרה לי משהו מצמרר:"אני מעדיפה לסבול מסרטן מאשר מבעיות פוריות". בנטרול החסמים הרגשיים אנחנו פותחים בפני אנשים אופציות לעשות בחירות ולחשוב אחרת:" האם ההשקעה בטיפולי הפוריות, שהם סבל מאוד גדול לאישה, גם לגוף שלה וגם בצורה נפשית, האם משתלם לעשות את זה? האם לקחת מרווחים? האם לחשוב על כיוונים נוספים שבהתחלה לפעמים שוללים על הסף? אחר כך, רק בעצם העובדה שאתה מתחיל ללמוד על דרכים וכיוונים אחרים לפעמים מסתדרים הדברים רק מפני שהמיקוד השתנה.

פנו כעת לקבלת ייעוץ ראשוני חינם!

    מוקד טלפוני 24/7 - 054-664-2498